Prochnica

Czym są ubytki?

Ubytki jest to inne określenie próchnicy zębów. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia — jak jemy, jak dbamy o zęby, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie.

Choć ubytki zwykle występują częściej wśród dzieci, osoby dorosłe także są narażone na próchnicę.

Ubytki są bardzo poważnym zagrożeniem. Nieleczona zmiana próchnicza może zniszczyć ząb i zabić delikatne nerwy w jego środku, co może prowadzić do wytworzenia się ropnia obszaru zakażenia przy wierzchołku korzenia. Gdy powstanie już ropień, może on być leczony jedynie metodą kanałową, przez zabieg chirurgiczny lub przez ekstrakcję zęba.

Po czym poznać, czy występują ubytki?

Tylko dentysta może stwierdzić z całą pewnością, czy w uzębieniu występują zmiany próchnicze. Jest to spowodowane tym, że ubytki rozwijają się pod powierzchnią zęba, gdzie nie są one widoczne. Podczas spożywania pokarmów, które zawierają węglowodany (cukry i skrobie), składniki te są zużywane przez bakterie w płytce nazębnej, na skutek czego wytwarzane są kwasy, które niszczą zęby. Z czasem szkliwo zęba zaczyna pękać pod powierzchnią, podczas gdy jego powierzchnia pozostaje nienaruszona. Na skutek znacznego uszkodzenia szkliwa jego powierzchnia zapada się, tworząc ubytek.

Ubytki najczęściej rozwijają się w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, pomiędzy zębami, a także w pobliżu linii dziąseł. Jednak niezależnie od miejsca występowania najlepszym sposobem ich wykrycia i leczenia we wczesnym stadium są regularne wizyty kontrolne u dentysty.