Licówki porcelanowe

Jeżeli cierpicie z powodu nieestetycznych szpar między przednimi zębami, przebarwień zębów, nieładnego i nierównego ich ustawienia lub dużej ilości wypełnień - możecie wykorzystać najlepszą i najnowocześniejszą metodę ich poprawy za pomocą porcelanowych nakładek.

Co to jest licówka ceramiczna?

Licówki ceramiczne są cienkimi, ceramicznymi płytkami, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów. Podczas zwyczajnego zabiegu przykleja się sześć (lub więcej) licówek na siekacze i kły szczęki górnej i dolnej. Do wykonania licówki ceramicznej u pacjenta posiadającego zdrowe uzębienie, wystarczą zwykle dwie wizyty. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu. Lekarz lekko oszlifuje ząb a następnie robi jego odcisk. Podczas kolejnej wizyty gotową licówkę umocowuje się na zębie.

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do wykonania u Ciebie licówki ceramicznych?

Dzięki licówkom ceramicznym możesz pozbyć się nieestetycznych szpar między zębami, przebarwień czy innych zniekształceń w budowie przednich zębów. Licówki stanowią estetyczne rozwiązanie w przypadku wielu uszkodzeń zębów, np. złamań, erozji szkliwa lub wielu wypełnień (plomb) przednich zębów. Jeżeli któryś z tych problemów dotyczy Ciebie, to jesteś dobrym kandydatem do założenia licówek ceramicznych. Założenie licówek wykluczają choroby dziąseł, np. nieleczona paradontoza. Najpierw należy ją wyleczyć i dopiero wówczas można zastosować licówki. Jeżeli Twoje zęby są bardzo zniszczone (dużo wypełnień, plomb, uszkodzone szkliwo), wtedy lepiej zastosować koronki ceramiczne.

Przed wykonaniem

Podczas pierwszej konsultacji porozmawiasz z lekarzem na temat tego, jaki wygląd zębów chcesz uzyskać. Ważne jest aby dobrze zrozumiał to, w czym Ty widzisz największy problem. Następnie wspólnie wybierzecie najbardziej odpowiedni dla Ciebie kolor i odcień licówek. Przed zabiegiem lekarz na pewno zapyta a Twój ogólny stan zdrowia, przede wszystkim o uczulenia na niektóre leki lub środki znieczulające, jak np. Mezocainum, Lidocainum, itp.

Znieczulenie

Założenie licówek przeprowadza się bardzo ostrożnie i jest praktycznie bezbolesne. Delikatne oszlifowanie płytki nazębnej i przyklejenie licówek wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, co zabezpiecza przed odczuwaniem bólu.

Po zabiegu

Lekarz Ci udzieli wszystkich niezbędnych informacji dotyczących pielęgnacji licówek ceramicznych. Podstawową zasadą jest dokładna higiena jamy ustnej, podczas której zostaje usunięty wszelki osad nazębny. Dokładnej higieny jamy ustnej nauczy Cię lekarz albo pielęgniarka. Należy zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu bardzo twardych kawałków jedzenia.

Jak trwałe są licówki ceramiczne?

W dzisiejszych czasach stomatologia estetyczna dysponuje licówkami ceramicznymi o bardzo długim okresie trwałości, gdzie ryzyko ich odpadnięcia jest minimalne a barwa nie zmienia się wraz z upływem czasu. Trwałość licówek ceramicznych jest także uzależniona od pielęgnacji zębów i dziąseł, od jakości własnego uzębienia i od sposobu w jaki dba się o założone licówki ceramiczne.