Ortodoncja

Krzywe, Źle wyglądające, nie estetyczne zęby to zmora wielu ludzi.

Ale już teraz może odejść to w zapomnienie.

Umów się na wizytę w naszej klinice a gwarantuję że twój świat diametralnie się zmieni wraz z twoim nowym uśmiechem.

Na pierwszej wizycie ortodonta zbiera jak najwięcej informacji o Pacjencie oraz wadzie zgryzu z jaką przychodzi. Podczas rozmowy dowiadujemy się jakie są oczekiwania co do wyników leczenia. Dla uzyskania pełnej informacji o stanie uzębienia konieczne jest posiadanie aktualnego (nie starsze niż rok) panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego. Rutynowo wykonujemy także gipsowe modele uzębienia w celu dokładnej diagnostyki.

Po badaniu ortodonta informuje o planie leczenia, jego przebiegu, stosowanych aparatach, orientacyjnym czasie trwania oraz kosztach. W przypadku bardziej skomplikowanych wad, kiedy konieczna jest dokładna analiza modeli itp. umawiamy się na kolejną (bezpłatną) wizytę w celu przedstawienia ostatecznego planu leczenia.

W tym momencie Pacjent podejmuje decyzję czy zgadza się na leczenie.

Obecnie najskuteczniejszym aparatem ortodontycznym, dającym bardzo dobre rezultaty jest tzw. aparat stały w postaci przyklejanych na zęby specjalnych zamków. Mogą one być metalowe lub porcelanowe (białe lub przezroczyste). Przyklejanie aparatu jest całkowicie bezbolesne i trwa około 1 godziny. Po założeniu aparatu, zwykle przez około tydzień pacjent odczuwa zdrętwienie i/lub bolesność zębów oraz podrażnienie błony śluzowej policzków i warg. Jest to całkowicie normalna reakcja na leczenie. Po tym okresie zęby i błona śluzowa wracają do normy.

Leczenie aparatem stałym trwa w zależności od leczonej wady 1-2 lata (oczywiście przy skomplikowanych wadach czas leczenia może być dłuższy). W okresie leczenia pacjent przychodzi na comiesięczne wizyty kontrolne. Niezgłaszanie się terminowo na comiesięczne kontrole może spowodować przedłużenie czasu leczenia, a także uzyskanie gorszych rezultatów leczenia ortodontycznego.

Po zakończonym okresie leczenia, aparat jest zdejmowany i pacjent dostaje tzw. aparat retencyjny w postaci zdejmowanej płytki na górną szczękę, który zakłada początkowo (przez 1-3 miesiące) przez cały dzień a następnie tylko na noc przez okres około 1-3 lat.

W żuchwie zęby zabezpieczane są przyklejanym na stałe, niewidocznym drucikiem, który utrzymuje sie tam przez kilka lat.

W tym momencie Pacjent ma już wyleczoną wadę, a aparat ma za zadanie utrzymać uzyskane wyniki. Ortodonta kontroluje aparat retencyjny po 1 miesiącu oraz po 6 i 12 miesiącach od zakończenia leczenia.